Pakistan Milgem Korvet Projesi

Milli Gemi Projesi

MiLGEM

Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında; yerli mühendislerinin eseri olarak üretilen, Türk sancak ve bayrağını dünya denizlerinde başarılı bir şekilde dalgalandıran MİLGEM Korveti, Pakistan’la Türkiye arasındaki 6 Eylül 2018 tarihinde imzalanan anlaşma ile Pakistan Deniz Kuvvetlerinin de envanterine girecektir. Bu anlaşma, Türk savunma sanayisinin bugüne kadar tek seferde en yüksek rakamlı olarak imzaladığı bir sözleşmedir.

BOY

99.5 metre

Genişlik

14.4 metre

Hız

29 nmi

deplasman

2400 Ton

Pakistan tarafından tedarik edilecek 4 MİLGEM korvetinden; 2’sinin İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda ve diğer 2’sinin ise Karaçi Tersanesi’nde inşa edilmesine karar verilmiştir. Pakistan MİLGEM Korvet projesi 11 Mart 2019 tarihinde fiili olarak başlamış ve ilk korvetin Ağustos 2023 ayından Türkiye’de teslim edilmesi planlanmıştır.
Üretim süreci; ilk gemi Türkiye’de 54’nci ay, ikinci gemi Pakistan’da 60’ncı ay, üçüncü gemi Türkiye’de 66’ncı ay, son gemi ise Pakistan’da 72’nci ay tamamlanacaktır. Son korvet 2025 yılında Karaçi’de teslim edilerek, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine girecektir.
Gurur kaynağımız MİLGEM korvetler, suüstü, hava ve denizaltı savunma harbi, keşif gözetleme, asitmetrik tehditlere karşı savunma ve komuta kontrol görevlerini yapmak üzere tasarlanmıştır. Geminin tam boyu 99 buçuk metre ve azami genişliği 14.4 metredir. 2 bin 400 ton deplasmanı ve 3.9 metre draftıyla iki dizel makine ve bir gaz türbini ile saatte 29 deniz mili sürat yapabilme kabiliyetine sahiptir. Gece ve gündüz helikopter harekatı yapabilecek, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platform hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip olacak şekilde dizayn edilmiştir.