ASKERİ TERSANELER

Askeri Tersaneler Genel Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın hazırlık seviyesini azami düzeyde tutmak için bakım, onarım, imalat, yenileme ve modernizasyon yapmak; ham madde, ara-mamul, araçlar, sistemler ve yedek parçaların gereksinimlerini planlamak ve tedarik süreçlerinin zamanında gerçekleşmesinin sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Tersanelerin idari ve teknik aktivitelerinin yönetimi ve koordinasyonu, tedariği zor ve bakım onarım ve modernizasyon süreçlerinde kritik olan materyal ve sistemlerin yerlileştirilmesi için gerekli aktivitelerin yürütülmesi ve çalışmaların gerçekleştirilmesi Tersane Müdürlüğü’nün öncelikli sorumluluklarındadır.

Genel Müdürlüğe bağlı üç tersane komutanlığı bulunmaktadır:

  1. Gölcük Askeri Tersane Komutanlığı
  2. İstanbul Askeri Tersane Komutanlığı
  3. İzmir Askeri Tersane Komutanlığı

Gölcük Tersane Komutanlığı 1926’da kurulmuştur. Sualtı inşası, savaş gemisi ve sualtıların onarım ve modernizasyonu, firkateynler ve sualtılar dahil deniz taşıtlarının ve bu taşıtlara ait yaklaşık 1,200 alt sistemin bakım ve onarımı tersanenin sorumlulukları arasındadır. Gölcük Askeri Tersane sualtı bataryası üreten dünyadaki 10 tersaneden biridir.

İstanbul Askeri Tersane’nin kuruluşu 1455 yılında İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet Han Haliç Tersanesi’nin kurulmasıyla gerçekleşmiştir. 1941’de Taşkızak Tersane Komutanlığı İstanbul Tersane Komutanlığı’nın bir parçası olarak kurulmuştur. 1999’da Pendik Tersanesi ve Taşkızak Tersanesi birleştirilerek bugünkü İstanbul Tersane Komutanlığı oluşmuştur. Tersane, su üstü savaş gemisi tasarımı, konstrüksiyonu onarım ve modernizasyonu ve çeşitli deniz taşıtlarına ait yaklaşık 1,050 alt sistemin bakım ve onarımından sorumludur.

İzmir Askeri Tersane Komutanlığı 1955’te İzmir’de Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuştur. 1963’te kapasite arttırılarak, İzmir Bakım Onarım ve İstihkam Komutanlığı adını almıştır. 1999’da Alaybey Tersanesi’nin de eklenmesiyle tersane kapasitesi tekrar artırılmış ve geliştirmeler yapılmıştır. Bugün tersanenin yaptığı işler arasında kıyı ünitesi silahları, sensörler ve iletişim sistemlerinin, deniz taşıtlarının ve bu taşıtlara ait yaklaşık 710 alt sitemin bakım ve onarımı yer almaktadır.

Ek olarak, tersanelerin en önemli görevi Türk Deniz Kuvvetleri savaş gemilerinin 7 gün 24 saat maksimum düzeyde hazır bulunmasını sağlamaktır.