ASKERİ TERSANELER

Tersaneler Genel Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın hazırlık seviyesini azami düzeyde tutmak için; bakım, onarım, imalat, yenileme ve modernizasyon yapmak amacıyla kurulmuştur. Bunun yanında ham madde, ara-mamul, araçlar, sistemler ve yedek parçaların gereksinimlerini planlamak ve tedarik süreçlerinin zamanında gerçekleşmesini sağlamak da amaçları arasındadır.

Tersane Müdürlüğü’nün öncelikli sorumluluğu, tersanelerin idari ve teknik aktivitelerinin gerçekleşmesini sağlamaktır. Yönetimi, koordinasyonu ve tedariki zor ve hatta bakım onarım ve modernizasyon süreçlerinde kritik olan materyal ve sistemlerin yerlileştirilmesi için gerekli aktivitelerin yürütülmesini sağlar ve çalışmaları gerçekleştirir.

Genel müdürlüğe bağlı üç tersane komutanlığı bulunmaktadır:

  1. Gölcük Tersane Komutanlığı
  2. İstanbul Tersane Komutanlığı
  3. İzmir Tersane Komutanlığı

Gölcük Tersane Komutanlığı 1926’da kurulmuştur. Sualtı inşası, savaş gemisi ve sualtıların onarım ve modernizasyonu, firkateynler ve sualtılar dahil deniz taşıtlarının ve bu taşıtlara ait yaklaşık 1,200 alt sistemin bakım ve onarımı tersanenin sorumlulukları arasındadır. Gölcük Tersanesi, dünya genelinde sualtı bataryası üreten 10 tersaneden biridir.

İstanbul Tersane Komutanlığı’nın kuruluşu; 1455 yılında, İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet Han’ın Haliç Tersanesi’nin kurmasıyla gerçekleşmiştir. 1941’de Taşkızak Tersane Komutanlığı, İstanbul Tersane Komutanlığı’nın bir parçası olarak kurulmuştur. 1999’da Pendik Tersanesi ve Taşkızak Tersanesi birleştirilerek bugünkü İstanbul Tersane Komutanlığı oluşturulmuştur. Tersane, suüstü savaş gemisi tasarımı ve konstrüksiyonu, onarım ve modernizasyonu, çeşitli deniz taşıtlarına ait yaklaşık 1,050 alt sistemin bakım ve onarımından sorumludur.

İzmir Tersane Komutanlığı 1955’te İzmir’de Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuştur. 1963’te kapasite arttırılarak İzmir Bakım Onarım ve İstihkam Komutanlığı adını almıştır. 1999’da Alaybey Tersanesi’nin de eklenmesiyle tersane kapasitesi tekrar artırılmış ve geliştirmeler yapılmıştır. Bugün tersanenin yaptığı işler arasında kıyı ünitesi silahları, sensörler ve iletişim sistemlerinin, deniz taşıtlarının ve bu taşıtlara ait yaklaşık 710 alt sitemin bakım ve onarımı yer almaktadır.

Ek olarak, tersanelerin en önemli görevi Türk Deniz Kuvvetleri savaş gemilerinin 7 gün 24 saat maksimum düzeyde hazır bulunmasını sağlamaktır.